Tomark

61 866-62-10 tomark@tomark.pl

Menu

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba smarować wkładki w drzwiach Gerda ?

Wkładek nie należy i nie powinno się smarować. Preparaty smarujące a w szczególności oleje wpływają bardzo niekorzystnie na działanie wkładki. Po nasmarowaniu do mechanizmu wewnętrznego przyklejają się bardzo szybko drobiny kurzu i z czasem powodują trudności przy otwieraniu. Prowadzi to w konsekwencji do zacięcia się wkładki.

Mam drzwi Gerda S. Klucz obraca się w zamku, ale nie mogę otworzyć drzwi.

Sytuacja taka może wystąpić przy kluczu rurkowym, z otworem w środku. Najczęściej powodem jest zanieczyszczenie wnętrza klucza np. kawałkiem biletu, nitki itp. Wówczas klucz w zamku nie wchodzi do końca i nie może uruchomić zapadek. W takim wypadku trzeba wyczyścić wnętrze klucza np. gwoździem lub cienkim wkrętakiem. Nie spowoduje to uszkodzenia klucza. Takie klucze występują w droższych modelach drzwi GerdaS, GSX, SX10, SX20.

Kiedy i jakich preparatów używać do smarowania wkładek Gerda ?

Profilaktycznie wkładek nie powinno się smarować. Jedynie w przypadku zaobserwowania po jakimś czasie użytkowania trudności przy wkładaniu lub wyciąganiu klucza, można ratować się używając preparatu konserwującego GERDA. Jest to t.zw. preparat półsuchy. Nie zawiera składników oleistych. Po wstrzyknięciu do wnętrza wkładki płyn natychmiast odparowuje, pozostawiając na ruchomych kołeczkach jedynie suchą substancję smarującą. Należy się jednak liczyć z wymianą wkładki, jeśli sytuacja powtórzy się.

Po otwarciu drzwi Gerda S nie mogę wyjąć klucza z zamka. Klucz mogę wyjąć jedynie, gdy rygle są wysunięte.

Sytuacja taka może się wydarzyć, ponieważ klucz można wyjąć z zamka tylko po wykonaniu pełnego obrotu. Należy więc zamykać zamek na jeden lub dwa pełne obroty klucza. Zamknięcie zamka na niepełną ilość obrotów i pozostawienie klucza od wewnątrz spowoduje trudności w otwarciu kluczem od zewnątrz. Ten typ wkładki występują w także modelach drzwi GerdaGSX, SX10, SX20.

Jeżeli w opisanej sytuacji można wyjąć klucza w położeniu „otwarte” należy:
1. obrócić zablokowany klucz o pół obrotu w kierunku zamykania
2. obrócić drugi klucz o pół obrotu w kierunku otwierania
3. wyjąć oba klucze z zamka.

UWAGA: całą operację należy wykonywać przy szeroko otwartych drzwiach, ponieważ w czasie przekręcania kluczem wysuwają się rygle od strony ościeżnicy.

Kilka dni temu miałem zamontowane drzwi Gerda. Mam trudności przy zamykaniu drzwi na klamkę.

W celu uzyskania wysokiej szczelności oraz zapewnienia dużej tłumienności hałasu prawie wszystkie drzwi Gerda są wyposażone w uszczelki przylgowe w skrzydle drzwiowym a także w ościeżnicy. Dlatego też nowe uszczelki stawiają pewien opór przy zamykaniu drzwi na klamkę. Producent zaleca zamykanie drzwi poprzez delikatne „trzaśniecie” bez naciskania klamki. Drzwi swoim ciężarem skutecznie ugną uszczelki a zapadka klamki zatrzaśnie się w ościeżnicy. Po pewnym czasie uszczelki ułożą się i dopasują do geometrii drzwi i zamykanie nie będzie utrudnione.

Trzy miesiące temu zamontowałem drzwi Gerda. Od pewnego czasu coraz trudniej się zamykają.

Jedną z przyczyn może być nieznaczne opuszczenie się drzwi. Sytuacja taka występuje najczęściej w nowych budynkach lub domkach, które niezauważalnie osiadają.
Nie należy zwlekać – trzeba jak najszybciej zawiadomić montera, aby dokonał regulacji (podniesienia drzwi). Numer telefonu do montera jest wpisany w kartę gwarancyjną.

Przy zakupie drzwi nie zamówiłam sztywnego łańcucha, który teraz byłby bardzo potrzebny.

Prawie wszystkie modele drzwi Gerda są przystosowane do montażu sztywnego łańcucha. Jeśli nie był zamówiony, otwór w drzwiach jest zakryty zaślepką. Wystarczy zamówić w naszej firmie komplet sztywnego łańcucha a monter bez problemu zamontuje go w drzwiach.

Co to jest system jednego klucza ?

W standardowych drzwiach Gerda główny zamek podklamkowy otwierany jest innym kluczem niż wkładka z gałką w górnym zamku pomocniczym. Przy czym wkładka atestowana występuje tylko w zamku głównym. Przy zamówieniu dwóch wkładek w systemie 1-go klucza, obydwie wkładki można otworzyć używając tylko jednego klucza (w komplecie jest 5 kluczy). Jest to bardzo wygodne, ponieważ nosi się przy sobie tylko jeden klucz do obydwu zamków i przy otwieraniu nie trzeba wyszukiwać i manipulować dwoma kluczami. Ponadto w takiej sytuacji obydwie wkładki są atestowane w klasie C (najwyższej), co w wydatny sposób zwiększa bezpieczeństwo przed włamaniem.

Lepiej do bloków kupić drzwi Gerda zwykłe czy antywłamaniowe ?

Oczywiście drzwi antywłamaniowe (w najwyższej klasie) znacznie skuteczniej chronią mieszkanie przed włamaniem niż drzwi wzmocnione. Dlatego też decydując się na drzwi wzmocnione warto domówić do nich system 1-go klucza, który w wydatny sposób podnosi bezpieczeństwo – szczegóły w haśle: „Co to jest system jednego klucza ?”. Przy podejmowaniu decyzji, jakie drzwi kupić, należy też brać pod uwagę sprawę ubezpieczenia mieszkania. Kupując relatywnie droższe drzwi antywłamaniowe, możemy w konsekwencji uzyskać u ubezpieczyciela znaczne obniżki przy ubezpieczeniu mieszkania, dochodzące nawet do 25%. Po kilku latach może się okazać, że zaoszczędzone tym sposobem pieniądze zrekompensują nam wyższy wydatek na zakup zdecydowanie lepszych drzwi antywłamaniowych.

Czy mogę zamówić drzwi Gerda z montażem ?

Oczywiście. W zasadzie znaczna większość drzwi zamawiana jest z montażem. Nasza firma posiada autoryzowane przez Gerdę ekipy monterskie. Na zakupione i zamontowane w ten sposób drzwi udzielana jest dwuletnia gwarancja. Należy zauważyć, że kupowane drzwi wraz z montażem obłożone są niższą stawką podatku VAT (8%), co jest korzystne dla indywidualnego odbiorcy. Wyraźnie tę różnicę widać w przypadku droższych drzwi, gdzie drzwi wraz z montażem (na 8%) kosztują mniej niż kupione bez montażu (na 23%).

Czy mogę kupić drzwi Gerda bez montażu ?

Tak. Gwarancja jest wtedy udzielana tylko na sam wyrób (drzwi kompletne). Montaż nie jest objęty gwarancją. Nie jest też objęte gwarancją złe działanie drzwi wynikające z montażu niezgodnego z zaleceniami producenta.

Czy w drzwiach Gerda jest wizjer ?

W tej chwili wizjer już nie jest wyposażeniem standardowym. Od momentu, kiedy Gerda wprowadziła kilka typów wizjerów, klient sam musi określić, który wizjer chce zakupić do swoich drzwi. Nowością jest wizjer elektroniczny z funkcją nagrywania zdjęć. Dostępne są też specjalne wizjery panoramiczne, szerokokątne.

Czy mogę zamówić bramę garażową Gerda w takim samym kolorze jak drzwi Gerda ?

Tak. Firma Gerda zapewnia zgodność kolorów okładzin bram garażowych oraz drzwi zewnętrznych. Jedynie w przypadku, gdy bramę garażową kupujemy np. po kilku latach od zamontowanych wcześniej drzwi Gerda, należy upewnić się co do zgodności kolorów.

Zgubiłem klucze od drzwi Gerda. Czy serwisant może je otworzyć ?

Niestety nie. Drzwi Gerda mają zabezpieczać przed nieautoryzowanym wejściem. Nikt nie ma „cudownego” sposobu, żeby je otworzyć bez zniszczenia. Jeśli ktoś z rodziny nie może dostarczyć oryginalnego klucza, jedynym rozwiązaniem jest wezwanie firmy, która zajmuje się awaryjnym otwieraniem drzwi. Otwarcie polega na odcięciu lub zeszlifowaniu zabezpieczeń klamki oraz odcięciu i rozwierceniu wkładki.

Jak rozpoznać model drzwi Gerda ?

Konkretny typ drzwi Gerda jest widoczny w karcie gwarancyjnej (na pierwszej stronie pod kodem kreskowym). Jeśli nie mamy dostępu do karty gwarancyjnej, model drzwi Gerda jest opisany na tabliczce znamionowej przytwierdzonej do drzwi. Znajduje się ona na czole drzwi (patrząc od strony zawiasów) w połowie wysokości skrzydła drzwiowego. Znajduje się tam również nr fabryczny/rok. Trzeba szeroko otworzyć drzwi, aby odczytać dane z tabliczki.

Czy można zamontować drzwi Gerda na starej ościeżnicy ?

Nie. Drzwi Gerda posiadają trzy specjalne, trójdzielne zawiasy, które nie pasują do istniejących zawiasów. Również skrzydło drzwiowe posiada inną geometrię i wymiary, które uniemożliwiają montaż na starej ościeżnicy. Montując drzwi Gerda zawsze trzeba usunąć starą ościeżnicę.

Ile trwa montaż drzwi Gerda ?

Nie można tego określić jednoznacznie, ponieważ zależy on od wielu czynników. Statystycznie, montaż może trwać od 4 do 7 godzin.

Czy bramy garażowe mogą być w kolorze drzwi Gerda ?

Tak, są to trzy kolory drewnopodobne zgodne z kolorystyką drzwi: mahoń, jasny orzech, złoty dąb.